Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezaplatíš, nebudeš jíst...

26. 7. 2007

Nedávno se vrátil můj otec z nemocnice a vypadal nezvykle vyhuble. Na můj dotaz jestli vůbec něco během svého pobytu v nemocnici jedl, řekl, že ano, ale první čtyři dny nic! Zajímalo mě, jak je to možné, když si řádně platí zdravotní pojištění. Bylo mi řečeno, že v pondělí měl přijít nalačno, protože měl jít na zákrok, ten ale odvolali, takže by měl otec teoreticky dostat aspoň večeři – jenže tu nedostal s tím, že druhý den dopoledne by měl jít na zákrok. Zákrok se opět nekonal. Situace se opakovala znovu. Nakonec najíst přeci jen dostal. K snídani dva rohlíky s čímsi a k obědu kolínka s rádoby omáčkou…fakt, že nemocniční jídlo nestojí mnohdy za nic, je asi známý.

Celá situace by se mohla podle názoru ministra zdravotnictví zlepšit v případě, že by si pacienti hradili pobyt v nemocnici sami. Své stanovisko odůvodnil tím, že když jsou lidé doma, tak si také musí vařit, používají elektřinu apod. Částka by se měla pohybovat kolem 60 korun za den pobytu v nemocnici.

Podle výzkumu, který provedla agentura Median pro Českou televizi, nedělá většině – asi 54% oslovených lidí problém si zaplatit za pobyt v nemocnici pokud se tím zlepší alespoň jídlo. Zároveň vyšlo najevo, že nejčastější stížnosti na nemocnice se týkají právě stravy.

Na druhou stranu zas nemůžeme po nemocnici chtít zázraky, máme-li nasazenou žlučníkovou, jaterní nebo třeba bezlepkovou dietu nebo máme-li vysoký tlak a nemůžeme tudíž mnoho solit. Jídlo je pak zcela odlišné od jídla na které jsme zvyklí. Na dietě je v nemocnicích obvykle větší část pacientů a tak dostávají všichni dietní stravu, včetně těch, kteří by jí mít ani nemuseli. Tomu by ale také mohl být konec. Pokud si v nemocnici připlatíte můžete dostat jídlo „normální“, ale s řízkem a bramborovým salátem stále raději nepočítejte.

Průzkum dále ukázal, že 35% pacientů, kteří opouštějí nemocnice trpí hlady a na následky podvýživy někteří dokonce i umírají – jedná se zejména o starší občany - 5% pacientů je těžce podvyživených. Dále polovina lidí nad 70 let trpí v českých nemocnicích podvýživou, mezi onkologickými pacienty je jich až neuvěřitelných 85 % a 30% pacientů v nemocnicích dokonce jejich podvýživa ohrožuje život.

Vypadá to skutečně tak, že pokud si v nemocnici nezaplatíte, nebudete zkrátka a dobře jíst! Pochopitelně se mohou nalézt výjimky, ale zpravidla je situace všude stejná. Nemocniční personál nemusí dokonce ani kontrolovat zdali jste toho dost snědli a vypili, to potvrdila jedna ze zdravotních sester osobně. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář