Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legenda o sv. Valentýnovi

18. 5. 2007

Valentýn byl knězem v době císaře Klaudia II. Byl to člověk velice moudrý a počestný. Naproti tomu císař Klaudius II. byl krutý a nemilosrdný. Jeho velkým cílem byla obrovská silná a nepřemožitelná armáda, která by mu vybojovala titul nejmocnějšího císaře. Vojákem v jeho armádě se mohl stát každý mladý, silný a svobodný muž. Ke zklamání císaře, se ale mnoho mladých mužů do armády nehlásilo. Klaudius si to vysvětloval po svém a myslel si, že mladí muži se raději oddávají láskám a na boje nemají příliš chuť, proto se k němu nehlásí. Jeho rozhořčení a zklamání bylo tak veliké, že se rozhodl zakázat všechny sňatky.

Valentýn byl v té době knězem v kostele a hluboce věřil nejen v Boha, ale i v lásku. Sám ji nikdy nezažil, ale věřil, že jestli mu jednoho dne zkříží cestu jistě ji pozná a uchová ve svém srdci navždy. Jakožto velice moudrý člověk hned poznal, že Klaudiuv zákaz je nesmyslný a rozhodl se, že ho dodržovat nebude a šťastné zamilované páry bude dál oddávat ve jménu lásky. Jednou v noci, když Valentýn tajně oddával mladý pár, vtrhli vojáci k němu do kostela a zajali ho. Naštěstí dva mladí lidé stihli utéct. Klaudius uvrhli Valentýna do žaláře, aby mu nemohl hatit jeho plány. Valentýn byl nešťastný, protože věděl, že se už do kostela nevrátí.

Jednou, se ale stalo něco velmi zvláštního. U oken a dveří žaláře se začaly objevovat dopisy a drobné dárky od těch, kterým Valentýn pomohl navzdory zákazu, který byl vydán. Byly to dopisy a dárky od mladých zamilovaných párů, kterým Valentýn pomohl zpečetit jejich lásku. Dávali mu tím najevo, že i přes nesmyslný zákaz všichni stále hluboce věří v lásku jako on. Valentýnovi to dodávalo síly k tomu, aby přežil krutý žalář. Dcera žalářníka, který dával na Valentýna pozor si vynutila také návštěvu u kněze. Jakmile ji Valentýn spatřil okamžitě se do ní zamiloval a věřil, že ji bude milovat až do smrti.

V den jeho popravy, tedy 14.února 269 př.n.l., zanechal mladé dívce dopis, v kterém se jí ze své lásky vyznal a podepsal jej: „Od Tvého Valentýna“.

Jak je jistě patrné Valentýn se stal symbolem lásky, právě proto, že neváhal pro svou víru v ní a v dobro, které s ní souvisí, bojovat a nakonec za ni i život položit. Myslím, že právě on je tím dobrým příkladem, kdy člověk podporoval dobro a bránil zlu i přesto, že za to zaplatil cenou nejvyšší, to jest svým vlastním životem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sv Valentýn

(***, 13. 2. 2010 6:22)

Kdyby tak sv Valentýn toužil po lásce, myslím tím tu mezi ženou a mužem, tak by nikdy nemohl být vyhlášený za svatého!!!

hodnocení

(Michaela Kadlecová, 5. 2. 2009 14:13)

je to fakt super!!!!!!